MİT’in öldürdüğü üst düzey terörist 13 rehinenin katili çıktı

Terör örgütü PKK’nın Suriye yapılanması PYD’nin sözde seçim hazırlığı yaptığı Cezire kantonu genel sorumlusu olan ve MİT’in düzenlediği nokta operasyonla etkisiz hale getirilen Ali Dinçer’in (65) 35 yıldan beri terör örgütü PKK’nın İran; Irak, Suriye ve Türkiye içindeki farklı bölgelerinde çok sayıda kanlı baskını ve saldırıları bizzat planlayıp talimatını verdiği öğrenildi.

Terörist Dinçer’in, PKK’nın silahlı kanadı HPG’nin de Irak’ın kuzeyinde sözde komuta konseyi üyeliğini yaparken, 2022 yılında buradan ayrılarak Kandil’in de onayı ile Suriye’nin kuzeyindeki YPG saflarına sorumlu olarak gönderildiği bildirildi. 

KIRMIZI BÜLTEN VE KIRMIZI KATEGORİDE ARANIYORDU

İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan ve İçişleri Bakanlığının da 10 milyon lira para ödüllü kırmızı kategorisinde yer alan Terörist Ali Dinçer’in Irak’ın kuzeyindeki Duhok vilayetine bağlı Amediye kırsalındaki Türkiye sınırına 40 kilometre uzaklıkta yer alan Gara Dağında 13 Şubat 2021 günü aralarında asker ve polislerinde bulunduğu 13 silahsız sivilin kurşuna dizilerek katledilmesinin de emrini verdiği belirlendi.

Hain saldırıda rehinelerin telsizle ne pahasına olursa olsun öldürülmeleri emrini bizzat veren teröristin Cuma Biliki kod adlı Ramazan Aybi ile Gara Dağı genel sorumlusu Ali Dinçer olduğu öğrenildi. 

13 REHİNENİN ÖLDÜRÜLMESİ EMRİNİ VERMİŞ

Yakalanan veya teslim olan teröristlerin sorgularında fotoğraflarından teşhis ettikleri terörist Ali Dinçer’in 13 rehinenin kurşuna dizildiği Gara Dağı Kafya bölgesindeki sözde Şehit Mahir Akademisi, Apollo Akademiler Komutanlığı genel sorumlusu olduğu, güvenlik nedeniyle sık sık yer değiştirip suikast eğitimi almış biri Suriye uyruklu 2 koruma ile birlikte dolaştığı bildirildi. 

Terörist Dinçer’in Gara Dağı Siyani bölgesinde rehin tutulan Süleyman Sungur, Ümit Gıcır, Semih Özbey, Sedat Sorgun, Aydın Köse, Sedat Yabalak, Vedat Kaya, Hüseyin Sarı, Adil Kabaklı, Mevlüt Kahveci, Muhammet Salih Kanca, Müslüm Altıntaş adlı asker ve polisler ile Irak uyruklu Jotyar Muhsin Hussein ile sürekli görüştüğü, ancak mağaraya TSK’nın rehineleri kurtarmak için operasyon yapması üzerine terörist Ramazan Aybi ile birlikte 13’ünün de kurşuna dizilerek öldürülmeleri emrini verdiği ortaya çıktı. 

33 SİLAHSIZ SİVİL ASKERİN ŞEHİT EDİLDİĞİ SALDIRIYA KATILMIŞ

Rehineleri kurtarma operasyonunda görev alan Özel Kuvvetler Komutanlığı emrindeki Yüzbaşılar Ertuğ Güler, Burak Coşkun ile astsubay Harun Turhan da çıkan çatışmada şehit olmuştu. Terörist Ali Dinçer’in 1993 yılında da Elazığ-Bingöl karayolu Çevrimpınarı Yadi Çeşmesi mevkiinde yolun kesilerek Şemdin Sakık komutasındaki terörist grupla yol keserek 33 silahsız sivil askerin şehit edildiği hain saldırının da faillerinden olduğu tespit edildi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir